GINOP-5.3.5-18-2019-00101
Legyen a biztonság az első!


Kattanj rá a biztonságra!

2020. 06. 08., 13:33 17

Kattanj rá a biztonságra! Tisztelettel kérünk, hogy oszd meg tapasztalataidat, töltsd ki kérdőívünket!

Tudtad, hogy egészségünk, munkabiztonságunk megőrzése sokkal több, mint a fizikai sérülések, balesetek elkerülése? Segíts, hogy segíthessünk! Kattints a linkre! www.kerdoivem.hu/kerdoiv/1084592707/ és írd be a " munkavédelem" –kódot!

Köszönjük, hogy kitöltöd kérdőívünket, a projekt lezárása után az eredményeket, illetve a kutatási tapasztalatokat honlapunkon elérhetővé tesszük.



Pályázati munkaértekezlet

2020. 06. 09., 13:44

A Honvédszakszervezet és a Honvédségi Dolgozók Szakszervezete a Széchenyi program keretében megjelent munkaerőpiaci alkalmazkodóképesség fejlesztését célzó tematikus projektek elnevezésű GINOP-5.3.5-18 kódszámú felhívás keretében "Legyen a biztonság az első" című GINOP-5.3.5-18-2019-00101 projektet elnyerte.

A projekt keretében hetente hétfői napokon munkaértekezletet tartanak a pályázatban résztvevő szakszervezetek.

A legutóbbi munkamegbeszélésen 2020. június 08-án véglegesítették a projekt keretében elkészült kérdőívet, melynek célja, a Magyar Honvédségben munkáltatói és munkavállalói felelősségekre és az érdeképviseletek kapcsolódó feladataira figyelemmel a munkavédelmi tudatosság helyzetének felmérése.

A kérdőív a véglegesítése után felkerült az alábbi linkre:

www.kerdoivem.hu/kerdoiv/1084592707/

és a "munkavédelem" jelszóval lehet kitölteni.

Kérdéseink a munkahelyi környezet pszichoszociális kockázataira (a munkavállalót a munkahelyén érő negatív hatások), munkahelyi elégedettségre és a munkavédelem, munkabiztonság kérdésére vonatkoznak.

A munkaértekezletek továbbra is hétfőnként kerülnek megtartásra, amelyen a projekt elkövetkezendő feladatai kerülnek megbeszélésre.

Projektmenedzser
Kép: Jakubik András


Előadások a "Legyen a biztonság az első"
című projekt keretében

2020. 11. 10., 14:10

2020 október 30-án, a Balatonakarattyai "Honvéd üdülőben" került sor a Hosz és a HODOSZ közös a "Legyen a biztonság az első" című GINOP-5.3.5-18-2019-00101 projekt keretében tartott tájékoztatásra és előadásokra.

A rendezvényen, figyelemmel a Covid 19 járvány miatti szigorító rendszabályokra, annak teljes időtartama alatt, orrot és szájat eltakaró maszk viselése volt kötelező.

A tájékoztató ponton Pácserné Bozi Judit nyújtotta át a projektről már elkészült tájékoztató anyagokat.

Első előadóként Dr. Hajdók Marcell, mint a projekt szakmai megvalósítója tájékoztatta a résztvevőket a projekt tartalmáról.

A jelenlévők tájékozódhattak a pályázat és a projekt hátteréről, a projekt céljairól és indokoltságáról. Az előadó kiemelte, hogy hasonló, munkavállalói munkavédelmi tudatosság felmérés külföldön és hazánkban sem igazán történt eddig, mely ennyire széleskörűen kezelte volna a munkavédelmi tudatosság kérdését. A projekt indokoltságaként említette elsősorban, hogy a szakszervezeti tisztségviselők munkavédelmi tudatosság szintjének növelésével, egy új, a munkavállalói oldalon megjelenő szereplőt lehet teremteni az ágazaton belül, a munkavédelem területén, mely szereplő elősegítheti a munkáltatókkal, parancsnokokkal való hatékony együttműködést. Hangsúlyozta továbbá a haderőfejlesztési program keretében megújuló haditechnikai eszközök megjelenését, melyek esetében már előzetesen érdemes foglalkozni a munkavédelmet érintő kérdésekkel is, melyhez szintén felkészült munkavállalói képviselők szükségesek.

Kiemelte továbbá, hogy a projekt megvalósítása során, amely a COVOD járvány lecsengését követően vélhetően felgyorsul, tovább kiadványok szerkesztése és tájékoztató, ismeretbővítő előadások megtartása várható.

Második előadónk, Dr. Krizbai János projekt munkatárs, előadásában ismertette, hogy a pályázat egyik elemeként szociológiai kutatással, kérdőíves módszerrel vizsgálják a munkavédelmi tudatosság és a pszichoszociális kockázatok helyzetét.

Hangsúlyozta, hogy egészségünk, munkabiztonságunk megőrzése sokkal több, mint a fizikai sérülések, balesetek elkerülése. Kevéssé ismert a hazai gyakorlatban, hogy a kockázat fogalma az Európai Unió alapvető munkavédelmi jogforrásából, a munkavállalók munkahelyi biztonságának és egészségvédelmének javítását ösztönző intézkedések bevezetéséről szóló 89/391/EGK irányelvből került át a magyar munkavédelmi szabályozásba. Magyarországon a Munkavédelmi Törvény 2008. január 1-től kimondja, hogy a munkáltató kötelessége a pszichoszociális kockázatok felmérése, megelőzése. A törvényi rendelkezés szerint ,,Pszichoszociális kockázat: a munkavállalót a munkahelyén érő azon hatások (konfliktusok, munkaszervezés, munkarend, foglalkoztatási jogviszony bizonytalansága stb.) összessége, amelyek befolyásolják az e hatásokra adott válaszreakcióit, illetőleg ezzel összefüggésben stressz, munkabaleset, lelki eredetű szervi (pszichoszomatikus) megbetegedés következhet be.

A kutatást a nemzetközi összehasonlítás érdekében az un. Koppenhágai Kérdőív szűkített adaptálásával végezzük. Ebben kiemelt kérdések a káros pszichológiai, fizikai és szociális következményei beleértve a munkahelyi sztresszt is.

A kutatás aktuális, hiszen a honvédség jelentős fejlesztési folyamatai között sok olyan változás történik, amely során az érintettek gyakran úgy érzik, hogy nem tudnak megbirkózni a munkahelyi elvárásokkal, tehát több segítség kell a munkáltató oldaláról és a szakszervezetektől is. A kutatás eddigi eredményei jelzik, hogy a formális törvényi lépések részben megtörténtek, ugyanakkor még nem jut kellő figyelem ezekre a kockázati, munkahelyi bizonytalanságot okozó tényezőkre, a tágabb értelemben vett - munkavédelmi tudatosságra.

Az előadások végén az előadók a szakszervezeti tisztségviselőink által feltett kérdésekre válaszoltak, és gyűjtöttek információkat a projekt további eredményes működtetéséhez.

Forrás: www.hodosz.hu


2021. évben is folytatódik a munkavédelmi projekt

2021. 01. 19., 14:23

A "Legyen a biztonság az első" című GINOP-5.3.5-18-2019-00101 projekt keretében 2021-ben is tovább folytatja a Honvédszakszervezet a konzorciumi partnerrel közösen a munkaerőpiaci alkalmazkodóképesség fejlesztését célzó tematikus pályázatát.

A 2021. január 18-i munkaértekezleten Dr. Krizbai János kutatási feladatokat és a Pilot projekt feladatait ellátóként tájékoztatta a megbeszélésen résztvevőket a munkavédelmi tudatosság felméréséről. A Pilot-jelentéssel kapcsolatban hozzászólások, vélemények hangzottak el, amelyekkel kiegészítve a jelentés végleges formában kerül megszerkesztésre.

A Covid-19 járvánnyal kapcsolatos teendők miatt a feladatok újbóli átgondolása vált szükségessé, amelyhez a résztvevők megoldási javaslatokat terjesztettek elő.

Az elkövetkezendő időszak konkrét feladatainak megbeszélésénél elhangzott, hogy a kutatási feladatokat végző kollegák hogyan tudják minél szélesebb körben eljuttatni az eddigi tapasztalatokat a tagság részére.

A rendezvényekkel kapcsolatban megállapításra került, hogy a járvány miatti korlátozások feloldásáig online értekezleteken és megbeszéléseken folytatják tovább a megkezdett munkát. A feltételek megteremtéséhez az előkészítés megkezdődött, várhatóan kiscsoportos formában vesszük fel a vezető tisztségviselőkkel a kapcsolatot.

A projekt keretében elkészült kérdőív továbbra megtalálható az alábbi linken, kérjük Tagjainkat és Szimpatizánsainkat, hogy véleményüket osszák meg:

www.kerdoivem.hu/kerdoiv/1084592707/ és a "munkavédelem" jelszóval lehet kitölteni.

Folyamatosan készülnek tájékoztató anyagok a projekttel kapcsolatban, melyek a későbbiekben kerülnek kiosztásra a személyes találkozók alkalmából.

Az elmúlt időszakban az EUROMIL webináriumok kapcsán egyeztetésre került a projekt, melyet a nemzetközi partnerek pozitívan fogadtak és felajánlották segítségüket.

Az EUROMIL részére megküldésre került a Honvédszakszervezet megkeresése ebben a témában.

A munkaértekezletek továbbra is hétfőnként kerülnek megtartásra, amelyen a projekt elkövetkezendő feladatai kerülnek megbeszélésre.

Projektmenedzser
Kép: Klopfer Szandra


Szemléletformáló online kampány előadások a
Legyen a biztonság az első! GINOP-5.3.5-18-2019-00101 projekt keretében

2021. 05. 12., 11:40

Az elmúlt év pandémiás helyzete sok kihívás elé állította az ágazatban dolgozókat és családtagjaikat. A munkavédelem, a munkaegészségügy fontossága még jobban felértékelődött!

A Honvédszakszervezet és a Honvédségi Dolgozók Szakszervezetének Széchenyi 2020 program keretében megvalósuló, GINOP-5.3.5-18-2019-00101 azonosítószámú, "Legyen a biztonság az első!" elnevezésű projekt keretében megtartásra kerülő szemléletformáló online kampány (online előadássorozat) bármikor megtekinthető itt is, ezzel is segítve azt, hogy munkatársaink számára szolgálati beosztásuktól függetlenül elérhető legyen.

A projekt ismertetése, tájékoztató további feladatokról – Előadók: Czövek János és Varga István

Munkavédelem a Magyar Honvédségnél – előadó: Dr. Hajdók Marcell

Tájékoztató a testnevelés és sport aktuális kérdéseiről – előadó: Dr. Eleki Zoltán

A Honvédszakszervezet munkavédelmi, érdekvédelmi, érdekképviseleti feladatai – előadó: Szendrei Zoltán

Pszichés és pszichoszociális kockázati tényezők a munkahelyen – előadó: Dr. Krizbai János

Projekt bemutatása: Czövek János


Kérdőív GINOP-5.3.5-18-2019-00101 - munkavédelem

2022. 02. 15., 09:53

Kedves Tagtársunk, Kedves Kolléga! A GINOP-5.3.5-18-2019-00101 számú "Legyen a biztonság az első!" munkavédelmi projekt során már kértünk Benneteket, hogy töltsetek ki egy rövid kérdőívet. Most, a projekt zárása kapcsán egy úgynevezett visszamérésre kerül sor, amelyben ismételten a segítségeteket kérjük...

Az alábbi linken elérhető munkavédelmi kérdőívet kérem, hogy szíveskedjenek kitölteni, segítve ezzel munkánkat.

Link: https://www.kerdoivem.hu/kerdoiv/1129568486/

A jelszó: mérés

Segítségüket ezúton is megköszönjük.


Zárul a Legyen a biztonság az első!
című projekt

2022. 08. 16., 12:05

A napokban zárul az a GINOP-5.3.5-18-2019-00101 projekt, melyben konzorciumi partnerként a Honvédszakszervezet és a Honvédségi Dolgozók Szakszervezete szakemberek bevonásával átfogó elemzéseket és felkészítéseket végzett a honvédség szervezeteinél az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételei javítása érdekében.

A szakszervezetek fókuszálva a munkabiztonság átfogó megközelítésére a honvédelmi ágazat aktuális és speciális kihívásai kezeléséhez kívántak hozzájárulni. A tapasztalatokról, eredményekről írásos tájékoztatás készült a honvédelmi tárca és a honvédség vezetése részére. A projekt szempontjából is kedvező körülménynek mondhatjuk, hogy a kormány "Zrínyi 2026" néven átfogó haderőfejlesztési programot indított 2016-ban, melynek következtében számos technikai, technológiai fejlesztés történik a Magyar Honvédség haderőnemeinél, fegyvernemeinél, szervezeteinél. Ugyanakkor a projekt előkészítő lépései is rámutattak, hogy a honvédségben is érvényesült az a nemzetközi és hazai civil szemlélet és gyakorlat, miszerint a munkavédelem főként a munkahelyi fizikai és kémiai veszélyekre összpontosított. A hazai társadalmi szabályzás szemlélete is ezt helyezi a fókuszba. Az újabb megközelítések és uniós irányelvek a korábbiaknál szélesebb felfogásban értelmezik a biztonságos munkavégzés kérdését, melyet elveiben már kifejez a Munkavédelem Nemzeti Politikája (2016-22) is.

A projekt előkészítése tapasztalataival összhangban a koppenhágai kérdőív egyszerűsített szempontrendszerével végzett kutatásunk több olyan jelenségre rámutatott, amelyet célszerű részleteiben, mélységében is feldolgozni, illetve bizonyos kérdéseket tovább elemezni. A honvédség történelmi ívű fejlesztési céljai is indokolják, hogy érdemben változzon a szemlélet és a korábbiaknál átfogóbb válaszok szülessenek személyi állomány alkalmazásához kapcsolódó kihívásokra. Különösen fontos tapasztalat, melyre az eddigi szervezetfejlesztések is rámutattak, hogy maguk a változások, szervezetben betöltött szereppel kapcsolatos módosulások is olyan tényezők, melyben erősödnek az egészséget terhelő pszichoszociális terhek, melyeket kezelni kell és erre fel kell készíteni a szakembereket.

Megerősítést nyert, hogy nagyon fontos az állománnyal foglalkozó, érdekükben dolgozó szakmai szervezetek és az érdekvédők szemléletének formálása, problémamegközelítésük, munkamódszereik átalakítása. A kutatás és a projekt tapasztalatok megmutatták, hogy erősíteni kell a szolgáltató szemléletet, probléma-érzékenységüket csökkenteni a bürokráciát. A megkérdezett állomány elvárásainakegyik kritikus eleme a kiszámíthatóság, tervezhetőség. Az állomány igényli a szervezeti rend és kiszámíthatóság erősítését. A szervezeti rendet, szabályozottságot és fegyelmet összhangba kell hozni a mai dinamikusabb működési igényekkel (és vezetési kultúrával).

Javasoltuk a tárca vezetése felé, hogy a személyi feltételrendszer átfogó újragondolása – a megváltozott feltételekhez való igazítása és annak láttatása az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés szempontjából is kiemelt kérdés. A fejlesztési folyamatokba célszerű beépíteni annak kidolgozását, hogy mindegyik állománycsoport egyértelműen láthassa a hosszabb aktív életszakaszban a mozgását a pályahálóban és elkerülhető legyen a kiégés, megfáradás, továbbá egyensúlyban legyen a munka-pihenés.

Láthatóan jelentős fejlesztést vár az állomány a szervezeti kommunikációban, hangsúlyozottan a belső, formális információáramlásban, tájékoztatásban (hitelesség, időszerűség, tartalom), szervezeti tudásközvetés rendszerében, illetve a mai tudásbázisokhoz való hozzáférésben. A parancsnokok, a közvetlen vezetők meghatározó szereppel bírnak az értékközvetítésben, a közösség formálásban. Célszerű - átfogóbb változások előtt is - kapcsolódó tudásuk fejlesztése, ez irányú munkájuk szakmai segítése.

A bizonytalanság helyett a helyzettel való szembenézés kiemelt kérdése a honvédség fejlesztésének. Nem kerülhetők meg azok a válaszok, amelyek az állomány mai szerkezetéhez és perspektivikus megfeleléséhez kapcsolódnak, mert ezek nélkül a teljes állomány bizonytalan, nem csak a potenciálisan érintettek.

Úgy értékeltük a projekt eredményei áttekintése során, hogy a megfogalmazott és javasolt fejlesztési folyamatokban fontos tevőleges és közvetítő szerepe lehet a honvédségi szakszervezeteknek. Jelentős tagságuk útján sajátos széleskörű kapcsolathálójuk van, melynek a LIGA Szakszervezetek révén külső társadalmi kapcsolódásai is vannak. A szolgálati utak mellett külön információs csatornáik vannak, melyeknek kedvezőbb a bizalmi indexe, mint a hivatali rendszereké. A kutatás alapján az állomány tőlük is jelentős szemléletváltást vár, amit nem kerülhetnek meg. De tagságuk, vezetőszerveik felkészítésével, érzékenyítésével eszközrendszerük korszerűsítésével úgy a katonai vezetés, mint az állomány felé fontos missziót tölthetnek be. Különösen fontos ez a proaktív szerep addig, amíg katonai formalizált rendszerekben nem következnek be érdemi változások, nem jön létre erősebb szervezeti integritás, a honvédséget átható és a társadalom számára is érzékelhető értékközösség.

Forrás: Dr. Krizbai János

Sajtóközlemény

2020. 03. 18., 08:15

A Honvédszakszervezet és a Honvédségi Dolgozók Szakszervezete Konzorcium "Legyen a biztonság az első!" című projektjéről...

Sajtóközlemény
A HONVÉDSZAKSZERVEZET ÉS A HONVÉDSÉGI DOLGOZÓK SZAKSZERVEZETE KONZORCIUM
"Legyen a biztonság az első!"
CÍMŰ PROJEKTJÉRŐL
2020.03.16.

A Nemzetgazdasági Minisztérium a Széchényi 2020 program kertében a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programon belül közzétette "Munkaerőpiaci alkalmazkodóképesség fejlesztését célzó tematikus projektek" című pályázati felhívást, melyre konzorciumi partnerség keretében sikeres pályázatot nyújtott be a Honvédszakszervezet és a Honvédségi Dolgozók Szakszervezete.

A GINOP-5.3.5-18-2019-00101 azonosító számú nyertes pályázatunk közel 49,93 millió Ft vissza nem terítendő európai uniós támogatás segítségévél valósul meg.
A projekt megvalósulásának időszaka: 2020.03.01-2022.02.28.

A projekt célja a "közigazgatás, védelem; kötelező társadalombiztosítás" ágazatra szóló, komplex munkabiztonsági és munkaegészségügyi témájú tevékenységek megvalósítása országos szinten; tájékoztató anyagok készítése és terjesztése, tájékoztatórendezvények, a munkavédelemi tudatosság fejlesztése érdekében valamint egy az ágazatot érintő kutatás elvégzése.

A Konzorcium a projekt megvalósításával – az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés terén – a honvédelmi ágazat munkavédelmi, munkahelyi egészséggel összefüggő aktuális és speciális kihívásai kezeléséhez, valamint a munkavédelmi tudatosság fejlesztéséhez kíván hozzájárulni. Valamint elősegíti a Magyar Honvédség alaprendeltetéséből eredő feladatai végrehajtásának biztonságosabbá tételét.

A projekt keretében megvalósuló kutatások, események résztvevői a konvergencia régióból kerülnek bevonásra.
A projektről bővebben a Honvédszakszervezet oldalán olvashatnak. (www.hsz.hu)

További információ kérhető:
Czövek János projekt menedzser, sajtóreferens
06/70 3743981, czovekj@hsz.hu
iroda@hsz.hu


Előadások kerültek megtartásra a
"Legyen abiztonság az első"
című projekttel kapcsolatban

2020. 09. 14., 16:13

A Honvédszakszervezet és a Honvédségi Dolgozók Szakszervezete a Széchenyi-program keretében megjelent munkaerőpiaci alkalmazkodóképesség fejlesztését célzó tematikus projektek elnevezésű GINOP_5.3.5-18 kódszámú felhívás keretében "Legyen a biztonság az első" című GINOP-5.3.5-18-2019-00101 projektről tartott tájékoztatást és előadásokat 2020. szeptember 09-én…

A kutatás célja, hogy a projekt keretében feltárjuk a Magyar Honvédségben munkáltatói és munkavállalói felelősségekre és az érdeképviseletek kapcsolódó feladataira figyelemmel a munkavédelmi tudatosság helyzetét.

A rendezvényre a Covid 19 járvány miatti szigorító rendszabályok betartásával került sor. A rendezvény teljes időtartama alatt a küldöttek maszkot viseltek és a teremben egyszerre csak 50 fő résztvevő tartózkodhatott a távolságtartás betartása mellett.

A tájékoztató ponton Cserenyi Anna projekt szakmai asszisztens az érdeklődők kérdéseire válaszolt, valamint a már elkészült projekt tájékoztató anyagokat adta át a vendégek részére.

Dr. Krizbai János projekt munkatárs előadásában ismertette, hogy a pályázat egyik elemeként szociológiai kutatással, kérdőíves módszerrel vizsgálják a munkavédelmi tudatosság és a pszichoszociális kockázatok helyzetét.

Kiemelte, hogy egészségünk, munkabiztonságunk megőrzése sokkal több, mint a fizikai sérülések, balesetek elkerülése. Kevéssé ismert a hazai gyakorlatban, hogy a kockázat fogalma az Európai Unió alapvető munkavédelmi jogforrásából, a munkavállalók munkahelyi biztonságának és egészségvédelmének javítását ösztönző intézkedések bevezetéséről szóló 89/391/EGK irányelvből került át a magyar munkavédelmi szabályozásba. Magyarországon a Munkavédelmi Törvény 2008. január 1-től kimondja, hogy a munkáltató kötelessége a pszichoszociális kockázatok felmérése, megelőzése. A törvényi rendelkezés szerint ,,Pszichoszociális kockázat: a munkavállalót a munkahelyén érő azon hatások (konfliktusok, munkaszervezés, munkarend, foglalkoztatási jogviszony bizonytalansága stb.) összessége, amelyek befolyásolják az e hatásokra adott válaszreakcióit, illetőleg ezzel összefüggésben stressz, munkabaleset, lelki eredetű szervi (pszichoszomatikus) megbetegedés következhet be.

A kutatást a nemzetközi összehasonlítás érdekében az un. Koppenhágai Kérdőív szűkített adaptálásával végezzük. Ebben kiemelt kérdések a káros pszichológiai, fizikai és szociális következményei beleértve a munkahelyi sztresszt is.

A kutatás aktuális, hiszen a honvédség jelentős fejlesztési folyamatai között sok olyan változás történik, amely során az érintettek gyakran úgy érzik, hogy nem tudnak megbirkózni a munkahelyi elvárásokkal, tehát több segítség kell a munkáltató oldaláról és a szakszervezetektől is. A kutatás eddigi eredményei jelzik, hogy a formális törvényi lépések részben megtörténtek, ugyanakkor még nem jut kellő figyelem ezekre a kockázati, munkahelyi bizonytalanságot okozó tényezőkre, a tágabb értelemben vett - munkavédelmi tudatosságra.

A kutatás folyamatban van, a kérdőív online kitöltésére még van lehetőség. A honlapon és facebook-on is elérhető a projektfelhívásban "Kattan rá a biztonságra"!

Kérjük, töltsd ki Te is kérdőívünket! Segíts, hogy segíthessünk! A projekt lezárása után az eredményeket, illetve a kutatási tapasztalatokat honlapunkon elérhetővé tesszük.

Dr. Hajdók Marcell, mint a projekt szakmai megvalósítója, előadásában részletesen tájékoztatta a résztvevőket a projekt tartalmáról.

A jelenlévők tájékozódhattak a pályázat és a projekt hátteréről, a projekt céljairól és indokoltságáról. Az előadó kiemelte, hogy hasonló, munkavállalói munkavédelmi tudatosság felmérés külföldön és hazánkban sem igazán történt eddig, mely ennyire széleskörűen kezelte volna a munkavédelmi tudatosság kérdését. A projekt indokoltságaként említette elsősorban, hogy a szakszervezeti tisztségviselők munkavédelmi tudatosság szintjének növelésével, egy új, a munkavállalói oldalon megjelenő szereplőt lehet teremteni az ágazaton belül, a munkavédelem területén, mely szereplő elősegítheti a munkáltatókkal, parancsnokokkal való hatékony együttműködést. Hangsúlyozta továbbá a haderőfejlesztési program keretében megújuló haditechnikai eszközök megjelenését, melyek esetében már előzetesen érdemes foglalkozni a munkavédelmet érintő kérdésekkel is, melyhez szintén felkészült munkavállalói képviselők szükségesek.

Elhangzott továbbá, hogy milyen témájú tájékoztató anyagok, illetve előadások tervezettek a projekt során, valamint az is, hogy a projekt időtartama alatt munkavédelmi kérdésekben a Hosz tagok számra e-mailen, illetve a projekt helyszíneken személyesen is, személyre szabott munkavédelemmel kapcsolatos tájékoztatás, tanácsadás biztosított."

Szöveg: Hosz
Fotó: Klopfer Szandra


Sikeres a /Véleményed szerint/ kérdőív

2021. 03. 02., 18:40

Köszönjük, hogy elfogadtad felkérésünket és megtiszteltél bennünket azzal, hogy kitöltötted a "Véleményed szerint" kérdőívet. A válaszokból egy rövid tájékoztatás alább látható, illetve a későbbiekben folyamatosan tájékoztatunk az elöljáró szervekkel folytatott egyeztetésekről. Hasonló gyors kérdőívek kitöltése során számítunk rátok a jövőben is!

Tisztelt Kollégánk!

Kedves Tagtársunk!

Az első -bevezető kérdéscsoportra adott válaszokban, illetve a kapcsolódó üzenetekben - több olyan problémát felvetetteket, amelyekkel szükségesnek látjuk megkeresni a minisztérium és a honvédség vezetését, szakmai szerveit. Ezek között hangsúlyosan szeretnénk felvetni a feladatok végrehajtásához kapcsolódó feltételeket, a személyes felszerelések mennyiségi és minőségi megfelelőségének kérdését, illetve a járandóságok biztosításának ellentmondásos alakulását. Tervezzük felhívni az elöljáró szervek figyelmét arra, hogy állomány is tudja érti, hogy ezeknek vannak anyagi költségei, következményei, összetevői, de úgy látjuk, hogy ezek elenyészőek azokhoz a hatásokhoz képest, amit, ezek elmaradása már eddig is eredményezett, illetve amelyek előrevetítetten következhetnek.

Nagyon fontos tolmácsolandó üzenetnek tartjuk azt is, amit különböző állománycsoportúak egyaránt kifejeztek, hogy az emberséges bánásmódot, a tisztességes, kollegiális viszonyokat, az okos bizalmat elengedhetetlennek tartjátok és ez jelenleg gyakran nem magától értetődő alapérték. A válaszokból -életkori korcsoporttól függetlenül - kifejeződött, hogy írásos véleményeitekben nem a kritika, hanem a jobbítás volt a cél, melyet többen konkrét tanácsokkal is kifejeztetek. A teljesítményért tisztázott, kiszámítható viszonyokat, tájékoztatást, megfelelő felkészítést és feltételeket vártok el az elöljáróktól. Kiemelten fontos érdekképviseleti feladatnak tartjuk válaszaitok alapján a feladatok és a jövő tervezhetőségével a munkaterhek igazságos elosztásával, a teljesítmény elismerésével és a pihenés, rekreáció biztosításával kapcsolatos kérdéseket.

Hamarosan néhány érdekesebb diagram elemzésével folytatjuk...

Segítő tanácsaitokat köszönjük!

A kérdőív sikere arra ösztökél minket, hogy kéthavonta/negyedévente hasonló rövid kérdőívvel megkeressünk benneteket.

Aki a mostani kérdőívet nem kapta meg, de szívesen részt venne a következő hasonló tartalmú kutatásban - ezzel is téve egy kicsit a kiszámíthatóbb jövőért - azt tisztelettel kérjük, hogy az iroda@hsz.hu email címre küldött üzenteben egyeztesse velünk e-mail elérhetőségét, és nevét illetve tagsági számát.

(A fenti tartalmú, címünkre megküldött e-mail –el, a feladó kifejezetten hozzájárul, hogy a továbbiakban kutatási célú felmérések során, kérdőívekkel megkeressük. A Honvédszakszervezet minden körülmények közt, garanciát vállal arra, hogy olyan szoftvereket használ, amely garantálja a válaszadók teljeskörű anonimitását, illetve szintén garantálja, hogy bármikor lemondható a további kutatásokban való részvétel, az iroda@hsz.hu oldalra megküldött "kérdőíves megkeresésről történő lemondás" tárgyú e-mail megküldésével.)


"Legyen a biztonság az első!" projekt villám kérdőívének elemzése

2021. 06. 28., 12:12

Kedves Tagtársunk! Kedves Kolléga! Köszönjük, hogy a kérdőív kitöltésével segítetted közös munkánkat a GINOP_5.3.5-18 "Legyen a biztonság az első" című projektünk keretében, melynek célja a munkabiztonság erősítése a honvédségben. Tájékoztatlak, hogy a kutatás eredményeiből készült elemzést átadtuk a minisztérium és a honvédség vezetésének.

Nehéz éven vagyunk túl, ahol sok szempontból szokatlan feladatokat kellett megoldanunk. Tagságunkból a válaszolók többsége, közel 80%-a vett részt a járványhelyzethez kapcsolódó feladatokban is. Többségük megértette a speciális feladatok terheléseit és szakmailag is elégedett volt a feladatai tartalmával és hasznosságával. Kevésbé voltak elégedettek esetenként a munka, a tevékenység szervezettségével. Hangsúlyozottan jeleztük a vezetés felé, hogy a feladatokban résztvevők leginkább a pihentetés, ellátás feltételeit kifogásolták. Kifejezetten elégedett volt a többség a különböző egészségügyi és egyéb munkahelyek civil szakembereivel való munkakapcsolattal. Meg kell jegyeznünk, hogy kölcsönös volt az elégedettség és az érintett lakosság is elismeréssel fogadta az irányukban tapasztalt segítőkészséget.

Nyilván személyes és szervezeti okai is voltak, hogy arra kérdésünkre, hogy az elmúlt 12 hónapra visszatekintve mivel jellemezhetné legjobban munkáját, a többség, közel 70% válaszolta, azt, hogy kimerítő nagyon fárasztó, illetve kiszámíthatatlan. Ezekben a válaszokban valószínűleg az is benne volt, hogy kevésbé elégedettek a válaszolók a fejlesztési folyamtokhoz kapcsolódó a szemlélet (kultúra) változásával, az emberi viszonyokkal. Állománykategóriától függetlenül a hosszabb ideje szolgálók türelmetlenebbek, pesszimistábbak és várnak jelentősebb változásokat, amelyek tartalmát szöveges üzeneteikben meg is fogalmazták.

Az emberi viszonyok javításának kérdését veti fel az is, hogy a válaszolók, több, mint 40%-a jelezte, hogy érte személyes sérelem, negatív megkülönböztetés (neme, életkora, véleménye, stb. miatt) az elmúlt évben. Kértük a tárca és a honvédség parancsnoksága vezetését, szakmai szerveit, hogy sürgősen lépjenek a meghirdetett szervezeti kultúra változtatása, a kiszámíthatóbb munka és a megfelelő szolgálati feltételek érdekében. Jeleztük, hogy az állomány, a tagságunk támogatja és várja a fejlesztéseket, de ehhez nélkülözhetetlen a kölcsönösség és az okos bizalom a vezetés részéről.

A projektről weboldalunkon tájékozódhat a https://www.hsz.hu/projektek/legyen-a-biztonsag-az-elso linken.


A munka biztonsága

2021. 10. 11., 15:01

"Legyen a biztonság az első!" címmel rendezett a munkahelyi biztonsággal kapcsolatos megbeszélést a Honvédszakszervezet, illetve a Honvédségi Dolgozók Szakszervezete október 7-én, Balatonakarattyán, az MH Rekreációs, Kiképzési és Konferencia Központban.

A Honvédszakszervezet (Hosz) és a Honvédségi Dolgozók Szakszervezete (Hodosz) konzorciuma a munkavédelmi és a munkahelyi egészéggel összefüggő, a honvédelmi ágazat területén végzett kutatásra nyert támogatást a munkaerőpiaci alkalmazkodóképesség fejlesztését célzó tematikus projektek (GINOP-5.3.5-18) keretein belül. Mint elhangzott, a projekt elsődlegesen a megelőzésre, a munkavédelmi tudatosság fejlesztésére helyezi a hangsúlyt. A program célja az ágazat szereplőivel (a munkáltatóval, a munkavállalókkal, az érdekképviseleti szervezetekkel, a munkavédelmi szakemberekkel) folytatott előzetes egyeztetések alapján a munkavédelmi tudatosság fejlesztése a honvédelem területén, illetve a munkavédelmi ismeretek átadása, annak érdekében, hogy csökkenjen a balesetek, a fokozott expozíciók és foglalkozási megbetegedések száma, illetve az ágazatban ne történjen súlyos munkabaleset.

A projekt elsődleges megvalósítási helyszíne Szolnok, de emellett a kevésbé fejlett magyarországi régiók - Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl, Közép-Dunántúl - területén valósul meg, ezzel biztosítva az országos lefedettséget. Közvetlen célcsoportja a honvédelmi dolgozók, azaz a honvédelmi ágazatban tevékenykedő hivatásos és szerződéses katonák, honvédelmi alkalmazottak, kormánytisztviselők és tartalékos katonák. Fontos a munkával kapcsolatos kockázatok, jobb megértése, ezek kezelésének előmozdítása és így a negatív hatások megelőzése, hangzott el az előadásokon.

A projekt céljai között szerepel, hogy támogatással és iránymutatással éljen a munkavállalók és a munkáltatók számára egyaránt, ezzel is segítve a praktikus és felhasználóbarát eszközök alkalmazásának elterjedését. A kutatásokból és elemzésekből az eddigieknél pontosabban megtudható, hogy a honvédelem területén mely terhelő és stresszhatások jelentkeznek, de kirajzolódik az állomány szervezeti kultúrával kapcsolatos problémái, elvárásai is.

A kutatások teljes feldolgozása, majd az ebből elkészült dokumentumok publikálása várhatóan 2022 tavaszára történik meg.

Forrás: www.honvedelem.hu