GINOP-5.3.5-18-2020-00162
A munkaerő-hiány lehetséges kezelési módjai a honvédelemben


Nehéz a dolga a katonának?

2022. 05. 03., 14:07

A Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája és a Honvédszakszervezet, "A munkaerő-hiány lehetséges kezelési módjai a honvédelemben" elnevezésű GINOP-5.3.5-18-2020-00162 azonosító számú projektjében azt vizsgálta, hogy melyek az okai a honvédség esetében a pályaelhagyásnak.

A honvédségnél történő pályaelhagyás okairól készült kutatásban az empirikus megkérdezés alapvető célcsoportja a Honvédszakszervezet tagsága volt.

A korábbi kutatások, illetve a később bemutatandó eredmények, az azokból levont következtetések egyértelműen jelzik, hogy mindazok a gyökeres változások, amelyeken az elmúlt évtizedekben a honvédség és környezete keresztülment, törvényszerűen kikezdték ennek a bürokratikus gépezetnek a szükséges rendjét is. Tehát objektívnek tekinthető, szervezeti törvényszerűségek okán jelentkeznek olyan szervezeti anomáliák, amelyek kedvezőtlen jelenségek megszilárdulásához vezettek és amelyek megszüntetése a fejlesztések részeként alapvető szervezeti érdek. Fontos kérdés ezekre rámutatni, mert nélkülük nem találjuk meg a valós okokat és a jelenségek alapján csak az emberi, vezetői felelősség keresésével irányt téveszthetünk.

A kutatás céljának megfelelő eredmények értelmezése érdekében fontosnak tartjuk kiemelni, hogy a szervezeti komforthoz hozzátartozik a szervezeti biztonság, melynek egyik fontos pillére az információ. Kutatásunk kifejezetten a belső kommunikációról való szubjektív vélekedések néhány aspektusát vizsgálja. A belső kommunikáció egyik fontos irányát jelentik azok az információk és kommunikációs csatornák, amelyek a beosztás ellátásához, a napi munka elvégzéséhez szükséges két-, vagy többoldalú információkat, ismereteket foglalja magába.

A másik irány a szervezeti biztonsághoz, a személyes megerősítésekhez szükséges információk rendszere. A kutatás alapján végzett elemzés elsősorban az érzetet, az általános vélekedést fejezi ki, de így is módunkban áll néhány összefüggésben rámutatni a mélyebb összefüggésekre.

Kutatási témánk és a fejlesztési célkitűzésekhez kapcsolódó bizalom szempontjából fontos az arányokat kiemelni a következő ábrából.

Csaknem 70% kevéssé bízik abban, hogy jelentősen javulnak a szolgálati feltételei, munkakörülményei. Különböző fórumokon visszatérő üzenet volt, hogy jelentős fejlesztések lesznek, ugyanakkor látszólag ezen meghirdetett üzenetekben még kevéssé bízik az állomány. Ennek valószínűsíthető okai között a korábbi évtizedek negatív tapasztalatai is szerepet játszhatnak, mert a válaszok korreláltak a szolgálati idővel, tehát a hosszabb ideje szolgálók kevésbé bíznak a tényleges javulásban. Még rosszabb a megkérdezés időszakában (2021) a bizalmi-index az anyagiakhoz kapcsolódóan.

Tekintettel arra, hogy tipikus karrier pályát vizsgáltunk megkérdeztük kutatásunkban, hogy jelenleg hogyan látják előmeneteli lehetőségeiket. Katonai munkaköröket tekintve ez két fontos dimenzióban is értékelhető. Egyik a beosztás a másik a tradicionálisan hozzá kapcsolódó rendfokozat. A közel jövőt tekintve (3-5 éven belül) rendfokozati előmenetelre közel 64%, beosztási előmenetelre közel 70 % mondta, hogy nincs, vagy legfeljebb kevés van.

Ez nem csak a mai helyzet miatt lehet érdekes, hanem azért is, hogy hogyan lehet kezelni előmenetellel a meghosszabbodott életpályát, aktív életszakaszt.

További fontos kérdés, hogy az előbbiek fényében milyen a pályakötődés. Korábbi kutatások, témavizsgálatok is jelezték, hogy az állomány jelentős része foglalkozott már valamilyen okból a pályaelhagyás gondolatával és az érintette a teljes vertikumot, azaz a vezetésben szolgálókat és a csapatnál dolgozókat is. A következő ábrán láthatóan jelenlegi kutatásunk is megerősítette ezeket.

Fontos üzenet, melyeket a saját szöveges válaszokban megfogalmaztak, hogy az állomány többsége vár szervezeti megoldásokat. Az áttekintett dokumentumok alapján, elvi síkon a honvédség vezetése felismerte a problémát és változtatni akar, de az állomány még nem látja a lépéseket.

A honvédelmi szervezetek számára a munkaerő megtartása, fejlesztése és motiválása – annak megszerzése mellett – a legfontosabb szervezeti kérdések egyike, ennek érdekében olyan katonai életpályamodellt kell kialakítani és működtetni, amely lehetővé teszi e kiemelt célkitűzés sikeres végrehajtását. A felkészült, motivált és elkötelezett katona a haderő legfőbb értéke, míg a példamutató, megbecsült és elégedett katona a legeredményesebb toborzó.

Alapvető problémája kutatásunknak a pályaelhagyás, a magasnak tekinthető fluktuáció. Megkérdeztük hogy személyes, vagy szervezeti okokat látnak a magas fluktuációs ráta mögött. Azt láthatjuk a következő ábrán, hogy nagyon beszédesen egységes kép alakult ki. Ez azért is felvet sok kérdést, mert általános munkaerőpiaci vélekedések szerint a legfiatalabb munkavállalói generációk könnyen változtatnak elképzeléseiken és váltanak. Sok kérdést felvet, hogy a kisebbség mondta azt, hogy személyes okokról van szó. A többség határozottan szervezeti okokat jelölt.

A válaszok megoszlása jól rámutat arra, hogy az úgynevezett kemény tényezők mellett (munkáért kapott jövedelem, munkafeltételek stb.) nagyon hangsúlyosan jelennek meg olyan tényezők, amelyek munkaszervezési és egyéb feltételekhez kapcsolódó kérdéseket vetnek fel. Ennek rövid és hosszú távú szegmensei egyaránt fontosak lehetnek. Bizonytalan jövőkép mellett a napi élet szervezetlenségei egymásra hatásukban fontosabb tényezőként szerepelnek. Alapsori nézetben is értékelhető, hogy több mint 80% veti fel a munka és magánélet összeegyeztetésének nehézségeit. Ki kell emelnünk, hogy ezekre azért kell reagálni, mert láthatóan több civil szakma is azért küzd munkaerőhiánnyal, mert egyre többen vannak úgy, hogy a hiányos higiénés feltételek miatt nem vállalják a jó fizetés ellenére sem az adott munkát.

Az állomány különböző csoportjainak megítélése szerint az elvárt képességek elérése érdekében egy olyan átfogó szervezetfejlesztés szükséges, amelynek eredményeként konszolidált működési folyamat válik jellemzővé. Egy olyan szervezeti működési rendre van szükség, amelyben alapvetően jellemző a feltételek biztosítása, biztosítottsága, a kiszámíthatóság, tervezhetőség. A hiteles tájékoztatás, a toborzás, kiválasztás és beillesztés komplex folyamatként való kezelése hozzájárulhat a fluktuációs mutatók javulásához. Ugyanakkor a megkérdezettek úgy látják, hogy a követelmények csökkentése nem megoldás, az csak rombolja a szellemiséget.

A kutatási eredmények alátámasztják, hogy a korábbiakban jelzett személyi feltételrendszer fejlesztésével kapcsolatos feladatoknak és folyamatoknak szervesen be kell épülni a honvédség modernizálásának általános tervezési feladataiba.

Láthatóan az állomány különböző dimenziókban adott válaszai a katonai pályához kapcsolódóan egy konzisztens rendszert alkotnak. Ebben nagyon fontos, hogy rövid és hosszabb távon is kiszámíthatók legyenek a lehetőségek és azt lássa a potenciális utánpótlás is.

A javasolt fejlesztési folyamatokban fontos tevőleges és közvetítő szerepe lehet a honvédségi szakszervezeteknek. A szolgálati utak mellett külön információs csatornáik vannak, melyeknek kedvezőbb a bizalmi indexe, mint a hivatali rendszereké. Különösen fontos ez a proaktív szerep addig, amíg katonai formalizált rendszerekben nem következnek be érdemi változások, nem jön létre erősebb szervezeti integritás, a honvédséget átható és a társadalom számára is érzékelhető értékközösség.

A projekt keretében elkészülő elemzések, szakmai anyagok a projekt aloldalon (https://liganet.hu/p1318-a-munkaero-hiany-kezelese-a-honvedelemben.html) kerülnek megjelentetésre.

Katonai életpálya egész életen át? Kutatás, technikai és emberi tényezők fejlesztése

2022. 05. 03., 13:51

A Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája és a Honvédszakszervezet, "A munkaerő-hiány lehetséges kezelési módjai a honvédelemben" elnevezésű GINOP-5.3.5-18-2020-00162 azonosító számú támogatásához kapcsolódóan interjút készített a kutatásban együttműködő humán politikai szakértővel, Dr. Krizbai Jánossal.

"A munkaerő-hiány lehetséges kezelési módjai a honvédelemben" című projekt célja a jól képzett, az új kihívások szakszerű kezelésére megfelelően felkészített katonai és honvédségi alkalmazotti állomány utánpótlásának folyamatos biztosítása, a fiatalok megszólítása, tájékoztatása, pályára irányítása és pályán tartása, a jelentkező munkaerő-hiány csökkentése és az ágazat széles körű társadalmi megbecsülésének elősegítése.

Mi indokolja "A munkaerő-hiány lehetséges kezelési módjai a honvédelemben" című projektben végzett kutatást?

Az önkéntes haderő 2005-től történő bevezetése után a legénységi állomány biztosítása is önkéntes jelentkezés alapján történik. Nemzetközi példák, kutatások azt mutatják, hogy a munkaerőpiaci kihívások miatt meg kell küzdeni a hadseregeknek is az állomány megszerzéséért és megtartásáért. A mai társadalmi viszonyok kevéssé támogatják a fizikailag is megterhelőbb kötöttebb munkák vállalását.

Mi volt a kutatás célja?

A fluktuációt (pályaelhagyást) vizsgáló kutatásunk célja az volt, hogy a már tényleges katonai szolgálatot teljesítő -döntően fiatalabb generációknál- vizsgáljuk a pályamotiváció, megelégedettség helyzetét. Kiemelten vizsgáltuk, hogy inkább személyi, vagy szervezeti okok a meghatározóak a pályaelhagyásnak.

Milyen módszereket használtak a kutatás során?

Elsődleges empirikus kutatással, zárt kérdésekkel vizsgáltuk a kérdést, de módot adtunk személyes üzenetek megfogalmazására is. Ezen túl az okok mélyebb vizsgálatát személyes megkérdezésekkel, interjúkkal csoportos beszélgetésekkel végeztük.

Mi alapján került a kutatásban a célcsoport meghatározásra?

A kutatás célcsoportja a megvalósító szakszervezetek tagságból, elsősorban a fiatalabb generációkra koncentrált biztosítva az országos lefedettséget. Tekintettel arra, hogy viszonylag kis elemszámú mintával dolgoztunk, az eredményeket összevetettük egy korábbi (2018-19) nagy mintás honvédségi kutatás vonatkozó blokkjaival, az eredményeket összevetve is értékeltük.

A kutatás során kapott eredmények alátámasztották a hipotézist?

Tekintettel a kapott kedvezőtlen eredményekre a kutatási jelentésben leírtuk azt a történelmi társadalmi hatásokat is, melyek hozzájárulnak azokhoz a működési problémákhoz, melyek okozói a nagymértékű kiáramlásnak. Tehát összetettebbek az okok, így a válaszoknak is komplexebbeknek kell lenni. Fontos, hogy láthatóan megvan a vezetés felismerése, szándékolt a fejlesztés.

A kutatás megvalósításakor találkoztak nem várt eredményekkel/újdonságokkal?

A kis elemszámok miatt viszonylag kevés lehetőség volt a belső összefüggések differenciált feltárására. Mindazonáltal az egyértelműen látható, hogy a fiatalabbak könnyebben döntenek a kilépés, pályaelhagyás mellett. Az idősebb generációk esetében inkább a motivációvesztés rezignáltságot okozott.

Hogyan értékeli a kutatás eredményeit?

A kutatás eredményei egyértelműen igazolták, hogy olyan működési problémák is jelentkeznek, amelyekre kevéssé hatékony válasz a jövedelmek emelése. Fontos, hogy javuljon a munka és magánélet összhangja, tervezhetőbb, kiszámíthatóbb legyen a katonai pálya. Több olyan társadalmi változás is bekövetkezett a foglalkoztatásban, a munkaerőpiacon, amelyekre a honvédségben is reagálni kell.

Kutatást követően mik a következő lépések, jövőbeni tervek?

Nagyon fontosnak tűnnek azok a fejlesztési kérdések, amelyeket a honvédségben az elmúlt években elindítottak. Ezek azonban egyelőre erőteljesen technikai irányultságúak. Meghirdetésre került a szervezeti kultúra megváltoztatása is, de az állomány még nem érzi ennek a tényleges eredményét. Nagyon fontos hozadéka kutatásunknak, a projekt további feladatainak, hogy rámutassunk ezekre a hiányosságokra.

A Honvédszakszervezet és tagsága fontos szerepet tölt be a honvédségben a projekt tárgyában is. A legfelső fórumokon a szakszervezet vezetése tudja jelezni az állomány jellemző problémáit. Fontos viszont, hogy az érintettek a csapatoknál kapják meg a válaszokat is. Láthatóan az állomány mindegyik csoportja erőteljesen kifejezte a tájékoztatás hiányát ez olyan kiemelt kérdésnek látszik, amelyben szemléletváltással különösebb ráfordítások nélkül is érdemi változásokat lehet elérni. Nyilván fontosak azok a lépések, amelyek az átfogó fejlesztések érdekében megfogalmazódtak. Azokat a tapasztalatokat, amelyeket a projekt során szereztünk, fontos, hogy a felső vezetés megismerje. Továbbá kiemelten fontos lenne, hogy a vezetés válaszai a Honvédelmi humánstratégiában is testet öltsenek, hiszen a változások csak hosszabb intervallumban lehetnek hatékonyabbak.

A projekt keretében elkészülő elemzések, szakmai anyagok a projekt aloldalon (https://liganet.hu/p1318-a-munkaero-hiany-kezelese-a-honvedelemben.html) kerülnek megjelentetésre.


Elkészültek a projekt szakmai anyagok

2022. 06. 02., 15:49

A Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája és a Honvédszakszervezet által megvalósuló "A munkaerő-hiány lehetséges kezelési módjai a honvédelemben" című, GINOP-5.3.5-18-2020-00162 azonosítószámú projektben elkészültek a szakmai anyagok.

"A munkaerő-hiány lehetséges kezelési módjai a honvédelemben" című támogatási kérelemcélja a "közigazgatás, védelem; kötelező társadalombiztosítás" - honvédelem ágazatra szólóan "a munkaerő-hiány lehetséges kezelési módjai" tématerülethez kapcsolódóan, országos szinten, a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája és a Honvédszakszervezet által valósul meg. A kérelem tevékenységeivel egy az ágazatot érintő kutatás, pilot (kísérleti) projekt megvalósítása, tájékoztató anyagok készítése és terjesztése, tájékoztató rendezvények, javaslatcsomag elkészítése valósult meg a konvergencia régiókban.

A projekt megvalósítása során az ágazatban résztvevő munkahelyi szereplők (munkavállalók és munkáltatók) egy részének bemutattuk azokat az ismereteket, szakmai megoldásokat, amelyek alkalmazásával a munkaerőpiaci alkalmazkodóképességüket fejleszthetik, társadalmi felelősségvállalásukat erősíthetik.

A tevékenységek során megvalósuló tájékoztató anyagok, rendezvények, a kutatás és a kísérleti (pilot) projekt és egyéb tevékenységek az ágazattal összhangban kerültek megtervezésre, feldolgozva mind az egyén, mind a szervezeti keretek speciális – a honvédelmi ágazatból adódó - szempontjait.

A Konzorcium a "A munkaerő-hiány lehetséges kezelési módjai a honvédelemben" című projekt megvalósításával a katonák társadalomban elfoglalt helyét és szerepét, elismertségét, társadalmi támogatottságát kívánja támogatni. A program keretein belül az egyik legfontosabb cél a jól képzett, az új kihívások szakszerű kezelésére megfelelően felkészített katonai állomány, honvédségi alkalmazottak széles körű társadalmi megbecsülése, utánpótlásának folyamatos biztosítása, a fiatalok megszólítása, tájékoztatása, pályára irányítása és pályán tartása az ágazatban jelentkező munkaerő-hiány csökkentése.

A projekt eredménytermékei (szakmai anyagok) mellékletben és a LIGA Szakszervezetek oldalán is elérhetőek az alábbi linken:

https://liganet.hu/p1318-a-munkaero-hiany-kezelese-a-honvedelemben.html